A NYEOMSZSZ Kufstein Tanácskozás zárónyilatkozata
Papp László: Az amerikai magyarság értéke
Kovács Ilona: Gondolatok a Világtalálkozó előtt
Mercz László: A Genfi Magyar Könyvtár
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges.
A Magyar Könyvtárosok VII. Világtalálkozója résztvevőinek
Kedves Kollégák!
A VII. Világtalálkozó igen komoly célt tűzött maga elé, amikor így fogalmazott:
„A Magyar Könyvtárosok VII. Világtalálkozója – felelős szakmai műhelyként – tekintse át az együttműködés kulcsterületeit és eddigi tapasztalatait, ezekre építve dolgozzon ki, és fogadjon el a 2014-2020 közötti időszakra egy olyan szakmai koncepciót, mely kijelöli a további együttműködés vállalható tartalmát, szintjeit, kereteit és formáit, egységbe foglalva a Kárpát-medencei és a nyugati szórvány lehetőségeit a közös szellemi örökség megőrzése és szétsugárzása érdekében.”
A rendezvény időtartama ehhez a feladathoz képest meglehetősen rövid, így a résztvevők mindegyike nem is fog tudni a nyilvánosság előtt megszólalni. Ezért azt a megoldást választottuk, hogy a világtalálkozó honlapján lehetőséget adunk mindazon vélemények, javaslatok, problémafelvetések, kérdések megfogalmazására, melyek hozzájárulnak a végső munkaanyag, a stratégiai terv minél pontosabb megfogalmazásához.
Alább vázlatosan megjelöljük azokat a témákat, amelyek részét képezhetik egy összefoglaló dokumentumnak.
A hosszú távon megvalósuló stratégiai együttműködés lehetséges kulcsterületei:
Kérjük a résztvevőket, hogy minél többen már előre küldjék el írásban gondolataikat, javaslataikat, anyagaikat a honlapra!
A Világtalálkozó zárásáig ezeket folyamatosan feldolgozzuk, beépítjük a tervezett záródokumentumba, a stratégiai tervbe.
a Szervezőbizottság
Róth András Lajos hozzászólása
Kedves Kollégák!
Tisztelt Szervezők!
Köszönettel tartozom a világtalálkozóra történő meghívásért. Tehát köszönöm!
Köszönöm a hozzászólás/bemutatkozás lehetőségét úgyszintén!
Bizonyára alábbi gondolataim másoknál/többeknél is felvetődött, de azért szeretném megosztani mindenkivel.
Ami a „stratégiai együttműködés lehetséges kulcsterületeit” és „közös magyar szellemi örökség számbavételét, megőrzését és szétsugárzását”illeti:
Üdvözölendő a „virtuális magyar világkönyvtár” létrehozására vonatkozó gondolat.
– ez akkor valósul majd meg, amikor a jogtiszta kurrens és retroaktív digitális kiadványverziók teljes terjedelmükben és teljesen ingyenesen elérhetők lesznek.
A helyi digitalizálási stratégiák felépítéséhez szükségesnek látom egy, az összes „műhelyekben” már megtörtént, folyamat alatt levő és tervbe vett digitalizált kiadványok összesített, napra kész, állandóan frissülő (NEMZETI) INDEX-ének felállítását és elérhetőségét a párhuzamos munkálatok kiszűrése érdekében.
– ilyennel nem hogy nemzeti szinten, de még régió szinten sem rendelkezünk sajnos.
– Javasolom egy ilyen, könnyek kezelhető mutató elvi és formai kereteinek kidolgozását.
A „kapcsolattartás szintjei, formái és eszközeit” illetően:
Javasolom a használatban lévő könyvtárosi levelezőlistákhoz hasonlóan egy saját, csak a digitalizálást, a digitalizálásban részvevőket összefogó, ennek fórumot teremtő nemzeti/nemzetközi levelezőlista felállítását, ahol megoszthatnánk gondjainkat, tapasztalatainkat, elképzeléseinket munkánkkal, terveinkkel, felhasznált szoftvereinkkel, újdonságokkal kapcsolatosan stb.
A „finanszírozási kérdések (állami, társadalmi, alapítványi, egyesületi stb. anyagi erők összefogása), partnerintézményi együttműködések” terén javasolom:
az eddigi tapasztalatok megosztását, a működőképes szerkezetek ismertetését
Mindezek mellett javasolom minél több digitalizáló „műhely” vagy „pont” elindításának szorgalmazását (államilag is) támogatott pályázatok meghirdetésével, a szükséges infrastruktúra beszerzése és a humánerő biztosítása érdekében.
A nemzeti érdekeknek megfelelően javasolom továbbá a digitalizálási munkában már eddig is részvevő, eredményeket felmutató műhelyek/pontoknak az erkölcsieken túl mutató támogatását is.